Microsoft Visual Studio نرم‌افزاری توسعه یافته برای برنامه نویسان کامپیوتر است که توسط شرکت نرم‌افزاری Microsoft تولید شده است. این برنامه، ابزار های متنوعی را در اختیار تیم های بزرگ یا کوچک برای ساختن برنامه برای انواع پلتفرم ها می گذارد. در هر نسخه ی جدید، سعی بر این است که پشته ی این ابزار ها بزرگ تر شود و برای اکثر تیم های برنامه نویسی که در ویندوز کار می کنند، انتخاب اول است. همچنین پشتیبانی از افزونه های جانبی برای بزرگ تر کردن این پشته یا اضافه کردن قابلیت های خاص دیگر به خود نرم افزار، باعث می شود که اکثر نیاز هایی که افراد برنامه نویس داشته باشند رفع شود. در حال حاضر می توان با Visual Studioبرای کامپیوتر های میزی، برای تلفن های همراه، سیستم های ابری، کنسول های خانگی و وب سرور ها برنامه هایی نوشت که در آن زبان های محبوبی مانند پایتون، سی پلاس پلاس، سی شارپ یا اف شارپ نوشته شده باشند.

نسخه ی جدید Visual Studio نسبت به نسخه های قبلی خود، شامل یک نصاب جدید است که حداقل حجم مورد نیاز آن را به شکل چشم گیری کاهش می دهد و مانند نسخه های قبلی نصب و حذف آن به شکل عذاب آوری طولانی نخواهد بود. همچنین، سعی شده که تمامی پکیج های نصب شده یک پارچه باشند و تا جایی که می شود همه چیز را یک جا با سیستم عامل تطابق داد. علاوه بر این، سرعت اجرای خود برنامه نیز ارتقا داده شده و پروژه های شما باید سریع تر بارگذاری شوند.

علاوه بر این، نسخه ی 2017 سعی می کند از آخرین نسخه ی SDK ها و زبان های مختلفی که دارد پشتیبانی کند. نسخه ی هفتم زبان #C، پشتیبانی بسیار کامل تر از استاندارد های 14 و 17 زبان ++C، پشتیبانی از SDK مربوط به نسخه ی 1607 ویندوز 10 مثال هایی از این قبیل اند. قابلیت های جدیدی مانند بررسی کردن آنی و لحظه ای وابستگی های پروژه نیز در این نسخه، قابل استفاده اند. 

در کل می توان گفت ویژوال استودیو یکی از User-friendly ترین محیط های برنامه نویسی موجود در بازار است که هر تیمی از توسعه دهندگان با هر اندازه و مقیاسی می توانند از تکنولوژی های آن برای بهتر پیاده کردن پروژه های خود استفاده کنند.

قابلیت های کلیدی نرم افزار Microsoft Visual Studio:
- مدیریت نرم افزار در طول چرخه ی حیات آن
- سیستم گزارش باگ و اشکال زدایی پیشرفته و کارامد
- آنالیز کردن کد های نوشته شده
- مدیریت Git
- اجرای تست دستی، توانایی تست خودکار UI در برنامه های تحت وب یا ویندوز
- اجرای تست عملکرد (Performance Testing)، تست بار گذاری (Load Testing)
- مدل سازی و دستیابی به تعدادی از کدهای موجود و توابع وابسته آن
- مدیریت و گسترش پایگاه داده همزمان با اعمال تغییرات کد
- طراحی نرم افزار جدید و یا افزایش کد های نوشته شده ی قبلی
- قابلیت multi-monitor به منظور مدیریت و سازماندهی بهتر
- نوآوری های و امکانات جدید در زبان های تمامی زبان های پشتیبانی شده
- قابلیت CodeLens برای راحت تر کردن کار بر روی پروژه های گروهی
- تعداد بسیار بالای افزونه ها برای کار کردن با تکنولوژی های متفاوت تر
- پیاده سازی امکاناتی در ASP.NET برای کنترل نمودارها و استفاده از تکنولوژی AJAX

سیستم مورد نیاز

Hardware requirements
- 1.8 GHz or faster processor. Dual-core or better recommended
- 2 GB of RAM; 4 GB of RAM recommended (2.5 GB minimum if running on a virtual machine)
- Hard disk space: 1GB to 40GB, depending on features installed
- Video card that supports a minimum display resolution of 720p (1280 by 720); Visual Studio will work best at a resolution of WXGA (1366 by 768) or higher

System requirements
- Windows 10 version 1507 or higher (LTSB is not supported)
- Windows Server 2016
- Windows 8.1 (with Update 2919355)
- Windows Server 2012 R2 (with Update 2919355)
- Windows 7 SP1 (with latest Windows Updates)

راهنمای نصب

توجه:
نسخه ی 2017 ویژوال استودیو، بر خلاف نسخه های قبل، دیگر یک ISO برای نصب آفلاین ارائه نمی کند و پروسه ی نصب توسط یک نصاب آنلاین که بسته های مختلف را به صورت ماجول نصب می کند، انجام می شود. حجم کلیه بسته ها بالغ بر 30 گیگابایت است که نصب همه ی آنها حدود 90 گیگابایت قضای خالی لازم دارد. با توجه به این که اکثر برنامه نویسان ایرانی از این ابزار برای برنامه نویسی برنامه های دسکتاپ تحت زبان #C و ++C و برنامه نویسی برنامه های تحت وب با زبان #C استفاده می کنند و بسیاری از ماجول ها برای این استفاده ها غیر ضروری هستند، دانلود کردن بسته ی کامل کار به صرفه ای نیست. این بسته مخصوص این دسته از برنامه نویسان است و فقط شامل ماجول های زیر است :

1- .NET Desktop Development
2- Desktop Development with C++
3- ASP.NET and Web Development

در صورتی که تمایل ندارید نصاب گرافیکی بسته های به روز رسانی شده را از اینترنت نصب کند در محیط command promt دستور زیر را اجرا کنید تا فقط بسته های دریافتی نصب شوند :

vs_Enterprise.exe --add Microsoft.VisualStudio.Workload.ManagedDesktop --add Microsoft.VisualStudio.Workload.NetWeb --add Microsoft.VisualStudio.Workload.NativeDesktop --add Component.GitHub.VisualStudio --includeOptional

نسخه های مختلف ویژوال استودیو ۲۰۱۷

- برای انتخاب ویرایش خود، فایل Response.json را توسط Notepad یا برنامه های دیگر ویرایش متن باز کنید.
- برای انتخاب ویرایش های Community یا Professional، عبارت Enterprise در فایل را با Community یا Professional عوض کنید و فایل را ذخیره کنید.
- فایل vs_setup.exe را اجرا کنید.
- بسته هایی که نیاز دارید را انتخاب کنید و به نصب ادامه دهید.
- در صورت استفاده از ویرایش های Professional یا Enterprise،  پس از نصب برنامه، منوی Help را باز و Register Product را انتخاب کنید. سپس روی گزینه ی Unlock with a product key کلیک کنید و  با سریال های مناسب در فایل Serial.txt آن ها را فعال کنید.


نکات:
1- نسخه ای که در اختیار شما قرار گرفته شده، اختصاصی است و فقط شامل ماجول های برنامه نویسی دسکتاپ و وب این ابزار است. به دلیل محبوبیت بالای این ابزار میان برنامه نویسان دسکتاپ و وب تحت #C و ++C ایرانی، این بسته تهیه شده تا این افراد بسته ی کامل که به مراتب حجیم تر است را دریافت نکند.
2- برخی ازبسته های ضروری و اختیاری به دلیل تحریم سازندگان، امکان دانلود آنها با آی پی های ایرانی مقدور نیست، ما با دانلود تمامی این بسته ها  این محدودیت را برای کاربران ایرانی مرتفع نموده است.
3- این نسخه فقط شامل زبان انگلیسی است و شامل زبان های دیگر که باعث افزایش حجم بسته می شوند، نیست.